Umiejętności miękkie - dzisiaj pożądane, niegdyś - niedoceniane.
Aktualizacja: 27 maj 2020

Jak co roku, LinkedIn analizuje dane z ankiet zamieszczając wyniki na swoim blogu.
Tabela nr1
Powyższy tekst w tabeli nr 1 (przetłumaczony z języka angielskiego) pochodzi z postu, w którym znalazło się podsumowanie analizy danych na 2019 rok na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 5000 specjalistów ds. pozyskiwania talentów i kadr na całym świecie - także w Polsce.
Cel: zidentyfikować główne trendy, które będą miały wpływ na kształtowanie rynku pracy.
Specjaliści ds. kadr zgodzili się, iż trendy te są bardzo ważne dla procesów rekrutacji, działów HR i zainteresowanych pracowników.
Wyniki:

Chcę podkreślić jak ważne są umiejętności miękkie dla pracodawców a w szczególności dla pracowników i menedżerów.
W dzisiejszych czasach, także w naszym kraju, konkurencja pomiędzy firmami, walka o Klientów i... Pracowników(!) jest na tyle zaciekła, że umiejętności miękkie mogą być tym czynnikiem, który pozwoli uzyskać firmie przewagę na rynku.
Dzięki rozwiniętym umiejętnościom miękkim u pracowników, podnosi się jakość pracy firm, zadowolenia pracowników (mniejszy stopień rotacji), wydajność pracy (tak!) i wreszcie - może to mieć niebagatelny wpływ na wolumen sprzedaży.
Pracownicy, którzy potrafią się komunikować ze sobą - są także w stanie przyciągnąć Klientów do swoich firm.
Umiejętności miękkie to niejako umiejętność sprzedania swojego wizerunku a co za tym idzie produktu.
Niejednokrotnie zauważam pośród moich Klientów problemy związane ze znalezieniem i utrzymaniem pracy oraz osiągnięciem sukcesu zawodowego.
Często główną przyczyną jaką zidentyfikowałem był brak dostatecznie rozwiniętych umiejętności miękkich.
Warto zainwestować w rozwój umiejętności miękkich.
Szczególnie w stosunku do kadry menedżerskiej (liderów, mistrzów, kierowników, dyrektorów, prezesów) ma to wręcz krytyczne znaczenie i przełożenie na wyniki pracy.
Żeby być menedżerem (z premedytacją nie piszę: dobrym menedżerem) nie wystarczy np. znać najlepiej proces produkcji, system informatyczny czy (o zgrozo) pracować notorycznie w godzinach nadliczbowych.
Umiejętności twarde są ważne w pracy każdego, szczególnie menedżera, jednakże w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie ma posiadanie rozwiniętych umiejętności miękkich, przynajmniej w dostatecznym stopniu.
Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, iż w przeszłości - ponad 20 lat temu - kiedy wypracowałem u siebie umiejętności twarde to był dopiero początek mojej drogi jako specjalista a potem menadżer.
Nie odniósłbym sukcesów i nie byłbym w stanie być liderem licznych grup pracowników, gdybym nie popracował nad rozwinięciem umiejętności miękkich - a w szczególności komunikacji (werbalnej i niewerbalnej) oraz umiejętności współpracy z innymi.
Jeśli więc szukasz nowej pracy, możliwości zmiany stanowiska lub osiągnięcia sukcesu i awansu zawodowego, to tych pięć wyżej wymienionych umiejętności miękkich (tabela nr 1) powinny stać się kluczową częścią Twoich kompetencji.
Pamiętaj proszę, posiadając rozwinięte umiejętności miękkie będziesz mógł je wykorzystać w pracy dla każdej firmy a także swoim życiu prywatnym.
Rozwijając swoje umiejętności miękkie - inwestujesz w siebie, w swoją przyszłość i w swój sukces.

Wykorzystaj szansę - zapraszam Cię na szkolenie i konsultację.
Darek Domagała
Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.
dariusz.domagala.pl@gmail.com
darekdomagala.com