Uległy, agresywny, asertywny. Jaki typ zachowań preferujesz ?

Aktualizacja: 27 maj 2020

Komunikowanie się, rozmowa, dialog, odgrywa kluczową rolę nie tylko w pracy, w życiu firmy a przede wszystkim w życiu każdego człowieka.

Rozpoznając i prawidłowo interpretując zachowanie kolegi, współpracownika, czy podwładnego możesz wypracować dobry sposób budowania relacji lub skuteczną strategię zarządzania zespołem.


Komunikacja jest esencją nowoczesnego zarządzania.

Podczas komunikacji interpersonalnej - bezpośredniej - mamy do czynienia z różnymi typami zachowań. Najczęściej są to zachowania:

  • Uległe

  • Agresywne

  • Asertywne

Dwa pierwsze typy zachowań ludzie przejawiają w obliczu zagrożeń i potencjalnych problemów. Są to reakcje instynktowne, podejmowane nieświadomie i zazwyczaj nie przynoszą spodziewanego efektu.


Kluczem do zrozumienia typów zachowań werbalnych jest rozpoznanie charakterystycznych metod wypowiedzi.

Kilka przykładów:


Aby skutecznie i komfortowo się komunikować oraz dochodzić do porozumienia lub rozwiązania problemu, warto dyskutować za pomocą argumentów (nie uległości) i faktów (nie agresji). To jest postawa asertywna.

Niestety, asertywność nie jest cechą wrodzoną.

Asertywność jest rezultatem pracy nad swoją komunikacją i zbiorem doświadczeń z różnych sytuacji.


Asertywności, jak i wielu innych umiejętności, można się nauczyć.


Świadome wypowiadanie swoich poglądów jest w komunikacji interpersonalnej działaniem wartościującym i wzbogacającym, niezależnie od tego, czy wypowiadający ma te same poglądy co jego rozmówca, a jest szczególnie cenne, gdy wyrażamy poglądy mało popularne.


Sukcesy zawodowe odnoszą przede wszystkim osoby asertywne.

Osoby asertywne potrafią mówić za siebie, zachowując się równocześnie z szacunkiem do swojego partnera w rozmowie.Efektywniejsza komunikacja w bezpośredni sposób przyczynia się do poprawy efektywności funkcjonowania działów, firm i przedsiębiorstw.


Twój coach może Ci pomóc w nauce asertywności.


Zapraszam na konsultacje i szkolenie !
Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

80 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć