Przyszłość, menedżerowie coachami.
Aktualizacja: 27 maj 2020
20-30 lat temu, na pierwszym miejscu stawiano rywalizację, hierarchię i indywidualną produktywność pracownika.
W nadchodzącej rzeczywistości, owy - przestarzały sposób zarządzania pracownikami - stanie się nieracjonalny i nieefektywny.
Nową rzeczywistością, rzeczywistością opartą na wykorzystaniu SI interesują się i wdrażają wiodące firmy na całym świecie.

„SI: czy jesteśmy gotowi? Sztuczna inteligencjo – nadchodzimy!” Badanie zostało przeprowadzone przez Weber Shandwick wspólnie z KRC Research; link do pełnego raportu załączam w tym miejscu:
http://webershandwick.co.uk/wp-content/uploads/2016/10/AI-Ready-or-Not-report-Oct14-FINAL_BE.pdf
Także inne, rozpoznawalne firmy zlecają tego rodzaju badania. Microsoft we współpracy z KRC Research przeprowadził badanie, w realizacji którego udział wzięło 500 pracowników i 100 menedżerów z 15 krajów w Europie.
Niestety, Polskich przedstawicieli wśród tego grona nie było.
Wyniki?
Najpierw pozwolę sobie zacytować komentarz przedstawiciela firmy Microsoft, następnie omówię wyniki bardziej szczegółowo.
Szefowie muszą pełnić rolę coachów, kogoś w rodzaju quarterbacka (pozycja rozgrywającego w futbolu amerykańskim – przypis Darek Domagała).
Dbać o to, by ich ludzie byli odpowiednio rozmieszczeni. – Powiedział w trakcie konferencji Work.Reworked, Alex Bradley, Teams Marketing Manager z Microsoft.
Wdrożenie sztucznej inteligencji do firm nie tylko usprawnia i usprawni ich działanie, ale również doprowadzi do głębokich zmian sposobu ich działania oraz kultury pracy.
Przykład z życia wzięty: w warszawskiej siedzibie, Microsoft zrezygnował z wielkiego open space’u. Zamiast tego udostępnił wiele mniejszych pomieszczeń. Pracownicy nie są na stale przypisani do miejsc. W zależności od potrzeb pracują w różnych zespołach i przemieszczają się po obszarze.
Skupiając się na wynikach badań, głównym problemem okazała się… zmiana kultury pracy dla 39% ankietowanych.
33% wskazało jako przeszkodę wybranie i wdrożenie odpowiedniej technologii.
Z punktu widzenia nadchodzącego przełomu technologicznego w Polsce (wdrożenie SI), istotnym są wyniki bazujące na pytaniach dot. zachowań i opinii osób pracujących w firmach, które przyjęły nową kulturę pracy.
Przedsiębiorstwa zostały podzielone na te o „mniej innowacyjnej kulturze” i „wysoko innowacyjnej kulturze”. W tych pierwszych współpracę wewnątrz zespołu zadeklarowało 70 proc. W drugiej grupie było to już 86 proc. członków. Bardzo zmieniła się jednocześnie skłonność do dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, zabierania głosu na forum. W bardziej innowacyjnych firmach 71 proc. osób odpowiedziało, że popełnianie błędów jest „OK”. W drugiej grupie było to tylko 50 proc. Z 50 do 75 proc. skoczył też odsetek osób, które twierdzą, że nie boją się zabierać głosu.
Jak te wyniki można przełożyć na działalność realizowaną w Polsce?
Kiedy piszę ten artykuł (listopad 2019 roku) nie mam dobrych wieści.
Polska jest dziś "kulą u nogi" Unii Europejskiej, która ściga się z resztą świata w temacie innowacji.
https://spidersweb.pl/bizblog/europejski-ranking-innowacyjnosci-2019/

W Europejskim Rankingu Innowacyjności Komisji Europejskiej Polska jest notowana na czwartym miejscu od końca.
W kategorii współpracy między firmami zostaliśmy nawet ocenieni gorzej niż w roku 2011.
Tempo postępu technologicznego, a przede wszystkim wszystkim wprowadzanie innowacji jest nieuchronne dla firm które pragną się rozwijać i być konkurencyjne.
Dla podmiotów, które prześpią "ten moment” nie będzie miejsca na rynku wśród wiodących graczy.
Finalnie podsumowując wyniki raportów: umiejętności miękkie menedżerów będą kluczowe do tego aby zarządzać nowocześnie i skutecznie oraz z sukcesami.
Nie ma innej drogi, rozwój kadry menedżerskiej jest krytycznie ważny.
W przyszłości zadania wymagające tzw. twardych kompetencji będą w coraz szerszym zakresie realizowane przez maszyny, urządzenia i automaty.
Rozwijajmy naszą kadrę zarządzającą - to jest kierunek w przyszłość.
Darek Domagała
Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.
dariusz.domagala.pl@gmail.com
darekdomagala.com