Przyszłość, menedżerowie coachami.

Aktualizacja: 27 maj 2020


20-30 lat temu, na pierwszym miejscu stawiano rywalizację, hierarchię i indywidualną produktywność pracownika.

W nadchodzącej rzeczywistości, owy - przestarzały sposób zarządzania pracownikami - stanie się nieracjonalny i nieefektywny.


Nową rzeczywistością, rzeczywistością opartą na wykorzystaniu SI interesują się i wdrażają wiodące firmy na całym świecie.„SI: czy jesteśmy gotowi? Sztuczna inteligencjo – nadchodzimy!” Badanie zostało przeprowadzone przez Weber Shandwick wspólnie z KRC Research; link do pełnego raportu załączam w tym miejscu:

http://webershandwick.co.uk/wp-content/uploads/2016/10/AI-Ready-or-Not-report-Oct14-FINAL_BE.pdf

Także inne, rozpoznawalne firmy zlecają tego rodzaju badania. Microsoft we współpracy z KRC Research przeprowadził badanie, w realizacji którego udział wzięło 500 pracowników i 100 menedżerów z 15 krajów w Europie.

Niestety, Polskich przedstawicieli wśród tego grona nie było.


Wyniki?

Najpierw pozwolę sobie zacytować komentarz przedstawiciela firmy Microsoft, następnie omówię wyniki bardziej szczegółowo.


Szefowie muszą pełnić rolę coachów, kogoś w rodzaju quarterbacka (pozycja rozgrywającego w futbolu amerykańskim – przypis Darek Domagała).


Dbać o to, by ich ludzie byli odpowiednio rozmieszczeni. – Powiedział w trakcie konferencji Work.Reworked, Alex Bradley, Teams Marketing Manager z Microsoft.Wdrożenie sztucznej inteligencji do firm nie tylko usprawnia i usprawni ich działanie, ale również doprowadzi do głębokich zmian sposobu ich działania oraz kultury pracy.

Przykład z życia wzięty: w warszawskiej siedzibie, Microsoft zrezygnował z wielkiego open space’u. Zamiast tego udostępnił wiele mniejszych pomieszczeń. Pracownicy nie są na stale przypisani do miejsc. W zależności od potrzeb pracują w różnych zespołach i przemieszczają się po obszarze.


Skupiając się na wynikach badań, głównym problemem okazała się… zmiana kultury pracy dla 39% ankietowanych.

33% wskazało jako przeszkodę wybranie i wdrożenie odpowiedniej technologii.


Z punktu widzenia nadchodzącego przełomu technologicznego w Polsce (wdrożenie SI), istotnym są wyniki bazujące na pytaniach dot. zachowań i opinii osób pracujących w firmach, które przyjęły nową kulturę pracy.

Przedsiębiorstwa zostały podzielone na te o „mniej innowacyjnej kulturze” i „wysoko innowacyjnej kulturze”. W tych pierwszych współpracę wewnątrz zespołu zadeklarowało 70 proc. W drugiej grupie było to już 86 proc. członków. Bardzo zmieniła się jednocześnie skłonność do dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, zabierania głosu na forum. W bardziej innowacyjnych firmach 71 proc. osób odpowiedziało, że popełnianie błędów jest „OK”. W drugiej grupie było to tylko 50 proc. Z 50 do 75 proc. skoczył też odsetek osób, które twierdzą, że nie boją się zabierać głosu.


Jak te wyniki można przełożyć na działalność realizowaną w Polsce?

Kiedy piszę ten artykuł (listopad 2019 roku) nie mam dobrych wieści.

Polska jest dziś "kulą u nogi" Unii Europejskiej, która ściga się z resztą świata w temacie innowacji.

https://spidersweb.pl/bizblog/europejski-ranking-innowacyjnosci-2019/


W Europejskim Rankingu Innowacyjności Komisji Europejskiej Polska jest notowana na czwartym miejscu od końca.

W kategorii współpracy między firmami zostaliśmy nawet ocenieni gorzej niż w roku 2011.

Tempo postępu technologicznego, a przede wszystkim wszystkim wprowadzanie innowacji jest nieuchronne dla firm które pragną się rozwijać i być konkurencyjne.


Dla podmiotów, które prześpią "ten moment” nie będzie miejsca na rynku wśród wiodących graczy.


Finalnie podsumowując wyniki raportów: umiejętności miękkie menedżerów będą kluczowe do tego aby zarządzać nowocześnie i skutecznie oraz z sukcesami.

Nie ma innej drogi, rozwój kadry menedżerskiej jest krytycznie ważny.


W przyszłości zadania wymagające tzw. twardych kompetencji będą w coraz szerszym zakresie realizowane przez maszyny, urządzenia i automaty.


Rozwijajmy naszą kadrę zarządzającą - to jest kierunek w przyszłość.


Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć