Przemyślane odpowiedzi podczas rozmowy o pracę.

Aktualizacja: 27 maj 2020

Duża część mojej pracy w zakresie rekrutacji polega na uczeniu moich Klientów i firm skutecznych rozmów kwalifikacyjnych i metod oceny kwalifikacji kandydatów.

Jako Coach pomagam kandydatom przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, wyjaśniając proces rekrutacyjny "od kuchni".Typowe porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej zalecają, aby kandydat był przygotowany do udzielania różnych odpowiedzi rekruterowi.

Zgadzam się z tym zaleceniem, lecz może to nie wystarczyć.


Uczę moich Klientów zadawania szczegółowych pytań uzupełniających a kandydatów do pracy udzielenia przemyślanych odpowiedzi.

Powód: bez dostatecznego przygotowania do przedstawienia szczegółów w swojej historii zawodowej, rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać nie zgodnie z oczekiwaniami.


Ty jako kandydat do pracy, wiedząc o tego rodzaju "kulisach" możesz się lepiej przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dam ci przykład sprzed kilku lat. Firma, dla której w owym czasie pracowałem, za pośrednictwem mojej osoby prowadziła rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem na stanowisko Specjalisty do spraw kadrowych. Zauważyłem, że ostatni etap kariery zawodowej kandydata odpowiada naszym firmowym potrzebom.

Zapytałem kandydata o jego ostatni projekt dotyczący pracy w dziale kadr i otrzymałem odpowiedź: "Budowaliśmy ogólno-firmowy system oceny pracy". Moje następne pytanie brzmiało: "Co konkretnie zrobiłeś w tym projekcie?" Jego odpowiedź: "Budowałem ogólno-firmowy system oceny pracy".

Ponownie zadałem pytanie i… uzyskałem tę samą odpowiedź.

Lekko skonsternowany powiedziałem kandydatowi, że nie odpowiada na moje pytanie.

Po chwili ciszy powiedział: "Udokumentowałem wszystkie działania projektowe". Innymi słowy, nie miał bezpośredniego wkładu pracy w tworzenie systemu ocen pracy a jego zadanie było znacznie mniej odpowiedzialne niż sugerował w swojej pierwszej odpowiedzi.

Wkrótce po tym zakończyliśmy rozmowę kwalifikacyjną.


Kandydat nie miał doświadczenia, którego potrzebowaliśmy i miał nadzieję, że jego odpowiedź będzie wystarczająca.


Po zadaniu pytania uzupełniającego "wyszło szydło z worka".

To jest sedno udanego wywiadu kwalifikacyjnego: posiadanie i podanie istotnych oraz wiarygodnych informacji wraz ze szczegółami. Brak wiarygodności w swoich wypowiedziach często sprawia, że rozmowa kwalifikacyjna zostaje przerwana lub nie pójdzie po myśli kandydata.


Przygotuj się zawczasu, jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną.

Moje rada dla kandydatów szukających pracy: wejdź głębiej w temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej gdy rozwijasz swoją historię zatrudnienia i osiągnięć.Jeśli masz możliwość, skonsultuj się ze swoim Coachem, który może wejść w role rekrutera. To inwestycja w Twoją przyszłość.

Tym sposobem zwiększysz swoją szansę na uzyskanie wymarzonej posady.
Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

30 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć