Przejście od „Co się stało?” do „Dlaczego?”

Aktualizacja: 27 maj 2020

Nierzadko w pracy po stwierdzeniu niepożądanej sytuacji zadajemy pytanie „Co się stało?” i następnie skupiamy nasze działania na zniwelowaniu problemu.

Tzw. „gaszenie pożaru” ma negatywny wpływ na efektywność działu, organizacji czy firmy. Przykładowo, zamiast skupiać się na produkcji, realizacji wysyłek czy też rekrutacji, następuje marnotrastwo czasu, który w dzisiejszych realiach jest zasobem nie do przecenienia.W organizacji, w której owe tzw. pożary są gaszone, następuje obniżenie efektywności pracy.


Dlaczego powstają tzw. pożary w pracy, jak ich uniknąć?

Opowiem na przykładzie z mojej praktyki zawodowej.


Pracowałem z grupą kierowników, by pomóc im przejść od mikrozarządzania do bardziej rozwojowego podejścia zespołowego.

W pewnym momencie jeden z kierowników rzucił: „Gdybyśmy mogli zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, nie musiałbym ich rozwijać”.

Zapytałem kierownika „Jak często w Twoim zespole ktoś pyta o Twoją opinię lub prosi o pomoc?

„Kilak razy dziennie” - odpowiedział.


Jakie powody sprawiają, że ludzie wracają do Ciebie?

„Bo wiem, jak to zrobić. Oni albo nie wiedzą albo nie mają do siebie na tyle zaufania by to zrobić” - powiedział kierownik, uzasadniając swoje zachowanie.


Zmiana zachowania od przejścia od „Co?” do „Dlaczego?”.


W tego typu sytuacji istotnym jest zrozumieć co dla owego kierownika oznacza przedmiotowa sytuacja i jakie działania należy podjąć aby dokonać zmian.


Wracając do rozmowy z kierownikiem zapytałem:

Co naprawdę Ciebie powstrzymuje przed odpuszczeniem?

„Obawiam się, że spieprzą”


A co to oznacza dla Ciebie? (dla niego jako kierownika, nie dla np. działu)

„Oznacza to więcej pracy i frustrację. Musze to naprawiać. Ostatecznie myślę, że to oznacza, że jak jako ich przełożony, zawodzę.”


Aktualnie, kiedy gasisz pożary - naprawiasz rzeczy i pracujesz za swoich podwładnych - jak się czujesz ?

„Czuję się zmęczony, czuję że tonę”


Według Ciebie, co powinieneś zrobić aby zmienić tę sytuację?

„Powinienem przestać postrzegać siebie jako rozwiązanie dla wszystkich. Mój dział jest na to za duży. Musze poświęcić czas na rozwój zdolności swojego zespołu a nie na wykonywanie zadań podwładnych. Niestety, nie jestem pewien jak to zrobić.”

Na tym zakończę opis naszej konwersacji.

Ów kierownik, Maurycy, był bardzo ambitnym i zaangażowanym szefem zespołu. I coraz bardziej zapracowanym, coraz bardziej sfrustrowanym i coraz bardziej… wypalonym zawodowo!


Sondując sytuację i podążając za jego słowami oraz odczuciami, otrzymałem obraz kierownika, który był przytłoczony pracą, przestraszony (o wynik swojego działu) i robiący wszystko co może aby „gasić pożary”.


Maurycy nie był gotowy do zmiany zachowań w pracy, dopóki nie zmienił sposobu myślenia.

Zmiana behawioralna wymaga wcześniejszych wewnętrznych zmian, aby to osiągnąć, zacznij zadawać pytania „Dlaczego?”, skorzystaj z możliwości konsultacji.
Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć