Pierwsze 5 sekund…

Aktualizacja: 27 maj 2020


Nasz język ciała, wygląd i sposób wyrażania w ciągu dosłownie kilku sekund decydują o tym, jak będziemy postrzegani przez każdą osobę, która się z nami spotka.

Masz mniej niż 10 sekund, a raczej około 5 sekund, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na tych, z którymi się zetkniesz.Badania wskazują, że osoba którą spotkamy po raz pierwszy, ocenia nas pod względem zawodowym i osobistym w ciągu pierwszych kilku chwil.

To pierwsze wrażenie jest rejestrowane przez mózg, a następnie używane jako podstawowe odniesienie do oceny Ciebie w całej przyszłej komunikacji między Tobą a tą osobą.

W chwili, kiedy jedna osoba dostrzega drugą, wiele się dzieje w nieświadomości umysłu. Świadomych rezultatów tego procesu często doświadczamy natychmiast i nie mamy pojęcia, jakie są ich prawdziwe uwarunkowania.


„Nie wiem dlaczego go nie lubię”

„Jest w niej coś takiego, co mnie irytuje. Nie wiem co to jest, ale tak to czuję”

„Mój nos podpowiada mi, że on nie ma racji”


Czy którekolwiek z tych myśli wydają Ci się znajome ?


Większość ludzi ma takie myśli i odczuwa wewnętrzny konflikt pomiędzy tym co widzi a tym co słyszy. Ludzie wierząc takim myślom zwykle mówią „nie” bo „coś tu nie gra”.

Widzimy kogoś nowego, na przykład na początku rozmowy rekrutacyjnej. W ciągu pierwszych 5 sekund mózg na poziomie nieświadomym przetwarza gigantyczną ilość informacji. Wszystko to odbywa się bez udziału nawet jednej świadomej myśli.

W całym tym procesie nic nie jest sprawiedliwe, rozsądne, czy politycznie poprawne. Tak działa podświadomie mózg. Dokonuje błyskawicznej analizy i oceny.


Kiedy po raz pierwszy kogoś widzimy, natychmiast klasyfikujemy i przypisujemy tę osobę do jednej z wielu różnych swoich kategorii.

Najczęściej są to kategorie: „Nie” i „Tak” rzadziej „Może”.

Być może mineliście się wcześniej na korytarzu lub przy wejściu do firmy. Nie znasz tej osoby ale powiedziałeś jej „Tak” lub „Nie” na długo wcześniej zanim się przywitacie.
Ty jako kandydat do objęcia nowej posady, Ty jako osoba uczestnicząca w rozmowie rekrutacyjnej, Ty jako pracownik ubiegający się o awans lub podwyżkę wynagrodzenia.


Ty, drogi Czytelniku, powinieneś zrobić wszystko co możliwe aby po tych 5 sekundach druga osoba nieświadomie powiedziała sobie, a przede wszystkim Tobie - „Tak”


„Tak, chcę aby On ze mną pracował”

„Tak, widzę go swoim zespole”

„Tak, zapracował sobie na podwyżkę”


I nie ma znaczenia, czy sprzedajesz samochody, zajmujesz się handlem nieruchomościami, jesteś nauczycielem, menedżerem lub specjalistą. Klasyfikacja "Tak", "Nie", "Może" zachodzi w jednej chwili.


Teza, że ktoś w ciągu kilku chwil ocenia Cię jako przyszłego pracownika, partnera w interesach czy w związku, jedynie na podstawie pierwszego wrażenia - wydaje się absurdalna!

Jednakże, warto pamiętać, że każdy człowiek dokonuje tej nieświadomej oceny.


Przezwyciężenie pierwszego, błyskawicznego wrażenia wymaga ogromu pracy.


Dlatego „łatwiej” jest się postarać, dołożyć starań i z pełną świadomością przygotować się na pierwsze spotkanie, rozmowę.


Jak w takim razie praktycznie zastosować tę wiedzę ?

W wielkim skrócie:


Niezwykle ważne jest, abyś wyglądał, zachowywał się i wyrażał jak najlepiej.Większość ludzi nie ma pojęcia, co się dzieje w pozawerbalnej strefie komunikacji.

Zyskasz przewagę, gdy zrozumiesz co się składa na Twój wizerunek i jakie to ma przełożenie na odbiór Ciebie jako kandydata do pracy lub kandydata do objęcia pożądanego stanowiska w firmie.


Jak to zrobić ?

Powiem Ci na szkoleniu. Zarezerwuj już dzisiaj swój termin.
Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

278 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć