Kandydat do pracy a znajomość procesu rekrutacji.
Aktualizacja: 27 maj 2020
Im więcej wiesz o procesie rekrutacji, tym lepiej możesz się zorientować na jakim etapie procesu jest rozpatrywana Twoja kandydatura i jakie są Twoje szanse na nową pracę lub interesującą Cię posadę.

Każda firma ma swoje własne metody i schematy postępowania.
Zapytaj z góry (najlepiej osoby rekrutującej) o proces, tak byś zrozumiał każdy jego etap jeszcze przed uczestnictwem w rekrutacji. Nie jest niczym miłym zaskoczenie, kiedy musisz udać się na miejsce spotkania rekrutacyjnego po raz drugi, trzeci lub wyjechać do centrali firmy na koniec kraju by uczestniczyć w …45 minutach kolejnej rozmowy.
Dla Ciebie jako kandydata, jednym z kluczy do sukcesu jest zrozumienie procesu zatrudniania w organizacji i etapu w którym się znajdujesz.
Zwykle, proces rekrutacyjny można podzielić na 4 etapy:
Planowanie
Aktywna rekrutacja
Negocjacje
Podpisanie umowy i obsadzenie stanowiska.
Planowanie
Czyli: określenie wymagań co do stanowiska, opis zadań, budżet na wynagrodzenia, ustalenie metod komunikacji ogłoszenia o pracę, szkolenie wstępne.
To jest "kuchnia" rekrutacji i zatrudniania. W tym miejscu procesu rozpatrywane są także dokumenty CV (resume) i podania o pracę.
Aktywna rekrutacja
Czyli: Rozmowy kwalifikacyjne, testy.
Jako kandydat, będziesz osobiście zaangażowany na tym etapie. Jeśli pójdzie Ci dobrze, możesz liczyć na uczestnictwo w kolejnym etapie.
Negocjacje
Niekiedy zawierają się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Zwykle dotyczą wysokości wynagrodzenia, benefitów, czasu trwania okresu próbnego i innych tematów, na które warto aby zwrócił uwagę kandydat do pracy. To świetny czas na powalczenie o korzystne zapisy w umowie lub kontrakcie.
Podpisanie umowy / kontraktu.
Zakończenie procesu rekrutacji na warunkach określonych i ustalonych podczas negocjacji pomiędzy pracodawcą a kandydatem.
Ile trwa cały proces rekrutacji ?
To zależy od wielu czynników. Czy jest to nowe stanowisko, czy już umocowane w strukturze? Czy to stanowisko pracownika fizycznego, czy specjalisty czy też menedżera? Itp.,itd.
Dla przykładu, zakładając, że firma poszukuje pracownika na stanowisko Specjalisty ds. Kadr, gdzie stanowisko już istnieje w strukturze, jest określony budżet na wynagrodzenie, czas-okres:
Planowanie: do 0-1 tydzień
Aktywna rekrutacja: do 4-8 tygodni
Negocjacje i zamknięcie procesu: maksymalnie 2 tygodnie.
Planowanie i aktywna rekrutacja może trwać dłużej w większych organizacjach i w odniesieniu do stanowisk menedżerskich. W mniejszych firmach, wyżej opisane etapy mogą trwać nawet o połowę krócej niż w korporacjach.
Ty jako kandydat do pracy możesz niejako współuczestniczyć w prowadzeniu procesu, w którym uczestniczysz - między innymi poprzez zadawanie pytań i negocjacje.
Przykładowe pytania, które kandydat może zadać rekruterowi:
Jak przebiega proces rekrutacji?
Ilu kandydatów jest obecnie rozpatrywanych?
Jakie benefity pracownicze są przewidziane na danym stanowisku?
Co podlega negocjacji?
Na kiedy przypada data rozpoczęcia pracy?
Znajomość procesu rekrutacji i dobrze sformułowane pytania zadane rekruterowi mogą być Twoimi atutami. Im więcej będziesz wiedział, tym bardziej pozytywnie może to na Ciebie wpłynąć (mniejszy poziom stresu, mniej domysłów a więcej konkretnych informacji) i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.

Pamiętaj proszę, w każdej firmie proces rekrutacji może być nieco inaczej prowadzony.
Darek Domagała
Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.
dariusz.domagala.pl@gmail.com
darekdomagala.com