Kandydat do pracy a znajomość procesu rekrutacji.

Aktualizacja: 27 maj 2020

Im więcej wiesz o procesie rekrutacji, tym lepiej możesz się zorientować na jakim etapie procesu jest rozpatrywana Twoja kandydatura i jakie są Twoje szanse na nową pracę lub interesującą Cię posadę.


Każda firma ma swoje własne metody i schematy postępowania.

Zapytaj z góry (najlepiej osoby rekrutującej) o proces, tak byś zrozumiał każdy jego etap jeszcze przed uczestnictwem w rekrutacji. Nie jest niczym miłym zaskoczenie, kiedy musisz udać się na miejsce spotkania rekrutacyjnego po raz drugi, trzeci lub wyjechać do centrali firmy na koniec kraju by uczestniczyć w …45 minutach kolejnej rozmowy.


Dla Ciebie jako kandydata, jednym z kluczy do sukcesu jest zrozumienie procesu zatrudniania w organizacji i etapu w którym się znajdujesz.

Zwykle, proces rekrutacyjny można podzielić na 4 etapy:

  • Planowanie

  • Aktywna rekrutacja

  • Negocjacje

  • Podpisanie umowy i obsadzenie stanowiska.

Planowanie

Czyli: określenie wymagań co do stanowiska, opis zadań, budżet na wynagrodzenia, ustalenie metod komunikacji ogłoszenia o pracę, szkolenie wstępne.

To jest "kuchnia" rekrutacji i zatrudniania. W tym miejscu procesu rozpatrywane są także dokumenty CV (resume) i podania o pracę.


Aktywna rekrutacja

Czyli: Rozmowy kwalifikacyjne, testy.

Jako kandydat, będziesz osobiście zaangażowany na tym etapie. Jeśli pójdzie Ci dobrze, możesz liczyć na uczestnictwo w kolejnym etapie.


Negocjacje

Niekiedy zawierają się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Zwykle dotyczą wysokości wynagrodzenia, benefitów, czasu trwania okresu próbnego i innych tematów, na które warto aby zwrócił uwagę kandydat do pracy. To świetny czas na powalczenie o korzystne zapisy w umowie lub kontrakcie.


Podpisanie umowy / kontraktu.

Zakończenie procesu rekrutacji na warunkach określonych i ustalonych podczas negocjacji pomiędzy pracodawcą a kandydatem.


Ile trwa cały proces rekrutacji ?


To zależy od wielu czynników. Czy jest to nowe stanowisko, czy już umocowane w strukturze? Czy to stanowisko pracownika fizycznego, czy specjalisty czy też menedżera? Itp.,itd.


Dla przykładu, zakładając, że firma poszukuje pracownika na stanowisko Specjalisty ds. Kadr, gdzie stanowisko już istnieje w strukturze, jest określony budżet na wynagrodzenie, czas-okres:

Planowanie: do 0-1 tydzień

Aktywna rekrutacja: do 4-8 tygodni

Negocjacje i zamknięcie procesu: maksymalnie 2 tygodnie.


Planowanie i aktywna rekrutacja może trwać dłużej w większych organizacjach i w odniesieniu do stanowisk menedżerskich. W mniejszych firmach, wyżej opisane etapy mogą trwać nawet o połowę krócej niż w korporacjach.

Ty jako kandydat do pracy możesz niejako współuczestniczyć w prowadzeniu procesu, w którym uczestniczysz - między innymi poprzez zadawanie pytań i negocjacje.

Przykładowe pytania, które kandydat może zadać rekruterowi:

  • Jak przebiega proces rekrutacji?

  • Ilu kandydatów jest obecnie rozpatrywanych?

  • Jakie benefity pracownicze są przewidziane na danym stanowisku?

  • Co podlega negocjacji?

  • Na kiedy przypada data rozpoczęcia pracy?

Znajomość procesu rekrutacji i dobrze sformułowane pytania zadane rekruterowi mogą być Twoimi atutami. Im więcej będziesz wiedział, tym bardziej pozytywnie może to na Ciebie wpłynąć (mniejszy poziom stresu, mniej domysłów a więcej konkretnych informacji) i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie.
Pamiętaj proszę, w każdej firmie proces rekrutacji może być nieco inaczej prowadzony.

Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

34 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć