Jak przestać mówić o sobie.
Aktualizacja: 27 maj 2020
Średnio, spędzamy 50% komunikacji rozmawiając o sobie i na swój temat.
Badania pokazują, że zdecydowana większość ludzi uwielbia ten sposób konwersacji, nie wiedząc, że w istocie zawęża to pole do komunikacji i współpracy pomiędzy ludźmi.

Można się nauczyć zaprzestać mówienia o sobie a zamiast tego budować zaufanie i zwiększać swój wpływ (dotyczy szczególnie, liderów, osób zarządzajacych, przywódców) poprzez słuchanie tego co mają do powiedzenia… Inni.
Swego czasu, po powrocie z mojego pierwszego dłuższego wyjazdu służbowego, zacząłem dzielić się tym ze swoim kolegą. Zanim zdążyłem powiedzieć cokolwiek, Bernard mi przerwał i zaczął opowiadać o remoncie swojego domu. Kilkanaście minut później, usłyszałem wszystkie szczegóły wykorzystania szlifierki kątowej lecz mój kolega nie dowiedział się ode mnie niczego na temat mojego wyjazdu służbowego.
Po jakimś czasie z uśmiechem powiedziałem do niego:
„Cieszę się, że spędziłeś pracowicie i owocnie czas remontując dom, czy mogę Ci opowiedzieć o swoim wyjeździe ?”.
Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, dlaczego lubimy rozmawiać o sobie.
Naukowcy z Harvardu przeprowadzili serię badań aby zrozumieć, w jaki sposób mówienie o sobie wpływa na nasze mózgi. Za pomocą skanerów obrazu mózgu monitorowali przepływ krwi pomiędzy obszarami mózgu w trakcie rozmów.
Wyniki wykazały zwiększona aktywność w mezo-limbicznym układzie dopaminowym. Jest to obszar mózgu, który reaguje na przyjemności, takie jak między innymi jedzenie oraz nagrody.
Znaczenie tych odkryć polega na tym, jak niezwykle satysfakcjonujące, a nawet uzależniające jest mówienie o sobie… samym.
Osoby, które nauczyły się wykorzystywać umiejętność słuchania, mogą skuteczniej się komunikować.

Dotyczy to zarówno życia prywatnego jak i zawodowego w każdej branży i na każdym szczeblu kariery, w szczególności w zarządzaniu i handlu.
Moc słuchania.
Jeśli zadasz pytanie i słuchasz odpowiedzi, Twój rozmówca poczuje się ważny i doceniony. Dowiesz się więcej o jego punkcie widzenia i przemyśleniach W rezultacie ów człowiek będzie bardziej przychylnym dla Twoich pomysłów oraz sugestii i szybciej nawiążecie nić porozumienia, sympatii.
Słuchanie zmieni Twoje relacje. Wyraź swoją troskę i szacunek, słuchając, zamiast mówić o sobie.
Relacje ulegają pozytywnej przemianie, gdy przestajesz mówić o sobie i zamiast tego słuchasz.
Przełożeni zyskają większe zaangażowanie ze strony pracowników, jeśli będą wykazywać zainteresowanie poprzez regularne słuchanie współpracowników.
Kiedy konieczne jest wprowadzenie / zarządzenie trudną zmianą, pracownicy będą bardziej otwarci i chętni do współpracy, ze względu na szacunek i zaufanie, które im wcześniej okazano.
Skuteczni handlowcy i sprzedawcy słuchają klientów, dowiadując się jakie mają potrzeby; pozwala im to wręcz wyprzedzać i przewidywać oczekiwania.
Klient zaś czuje się dowartościowany i z wzajemnością wysłucha sprzedawcy, który będzie w stanie dostosować prezentację i przekaz do jego potrzeb.
Jak przestać mówić o sobie i zamiast tego słuchać.
1. Bądź świadomy tego, o czym mówi Twój rozmówca.
Wysłuchaj go uważnie. Wysłuchaj go aktywnie. Zadawaj pytania tzw. otwarte.

2. Szukaj w przekazie tego, czego możesz się nauczyć i dowiedzieć, a nie tego, co możesz powiedzieć.
Warto dowiedzieć się co ceni Twój rozmówca, czego doświadczył, czym się interesuje.
3. Zadawaj pytania otwarte.
Jednym z najbardziej pomocnych sposobów słuchania jest zadawanie pytań. „Co się stało później?” lub „Fascynujące, jak to zrozumiałeś?”.
Jeśli zadajesz pytania, nie mówisz o sobie.
4. Kiedy mówisz o sobie bądź konkretny.
Nie przedłużaj, ponieważ druga osoba chce porozmawiać. Zadawaj krótkie pytania. Użyj pytań, aby zachęcić do rozmowy. „Jestem pewien, że miałeś z tym dużo doświadczeń, co o tym myślisz?”
5. Jeśli będziesz często używał słów: "Ja", "Mój" - mówisz o sobie.
Zamiast tego zadaj tak sformułowane pytania, aby przenieść tok rozmowy na swojego rozmówcę: „Jak ci minął weekend?” albo „Gdzie się wybierasz?”.
By rozmowa była głownie skupiona na drugiej osobie, takie podejście będzie wymagać dyscypliny z Twojej strony.
Jednakże, kiedy to uczynisz, w zdecydowanej większości przypadków dasz "miły prezent" swojemu rozmówcy i sprawisz, że poczuje się doceniony i potraktowany z szacunkiem.
Darek Domagała
Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.
dariusz.domagala.pl@gmail.com
darekdomagala.com