Jak nie trafić do kolejnej, niezadawalającej pracy.

Aktualizacja: 27 maj 2020


W czasie, kiedy piszę ten artykuł (październik 2019) popularne portale ułatwiające zmianę pracy niezwykle prężnie reklamują w mediach swoją ofertę.

Osoby, które odchodzą z pracy, nierzadko po pewnym czasie stwierdzają, że są ponownie w takim samym niesatysfakcjonującym położeniu zawodowym.


Jeśli podjąłeś decyzję, to czy zmiana pracy na inną będzie dla Ciebie korzystna?Edward pracował dla firmy zajmującej się sprzedażą artykułów spożywczych. Najpierw jako przedstawiciel handlowy, następnie jako kierownik regionu.

Skontaktował się ze mną w celu coachingu menedżerskiego, lecz szybko się okazało, że nie jest zadowolony ze swojej pracy i chciałby dokonać jej zmiany.


Rozmawialiśmy o tym, co go niegdyś przyciągnęło do tej konkretnej organizacji. Miał pasję do sprzedaży, lubił bezpośrednio pracować z klientami. W miarę zdobywania doświadczeń pojawiły się sukcesy i awans oraz zarządzanie kilkoma projektami oraz personelem. Edwardowi początkowo podobały się te wyzwania, myślał, że będzie miał duży wpływ na wyniki działu. W rzeczywistości często brał udział w spotkaniach dotyczących rzeczy niezwiązanych z jego projektami, jak np. potrzebnych do ustalenia budżetu czy rozwiązywania konfliktów w zespole. Czuł narastającą frustrację. Pojawiło się rozczarowanie. Zaczął myśleć o zmianie pracy.


Nie zmieniaj pracy pochopnie.

Jeśli zmienisz pracę bez uprzedniego gruntownego rozważenia swojej aktualnej sytuacji zawodowej, prawdopodobnie podejmiesz inną niesatysfakcjonującą Cię pracę.

Zanim zrezygnujesz z aktualnej pracy i przejdziesz na inną pozycję, warto dokonać refleksji i analizy aktualnych oczekiwań wraz z tym co skłania Cię do zmiany.1. Na co miałeś nadzieję?

Przypomnij sobie swoją oryginalną wizję, oczekiwania. Zrozum swoją motywacje do wyboru aktualnej pozycji zawodowej.

Co w pierwszej kolejności przyciągnęło Cię do tego stanowiska, firmy i pracy? Co miałeś nadzieję osiągnąć? Co Cię podekscytowało?


2. Jakie konkretne działania Cię angażują?

W zakresie każdej pracy istnieje wiele działań, które tworzą zakres obowiązków. Wybierz konkretne działania, które angażują Cię w bieżącą pracę. Upewnij się, że powstała lista to konkrety takie jak np. kierowanie zespołem lub obsługa klientów. Nie wymieniaj pojęć koncepcyjnych, takich jak np. chcę wykonywać znaczącą pracę. Zamiast tego zdecyduj, co to jest znacząca praca. Ta lista zachowań przyda Ci w punktach 3 i 4 poniżej.

Jakie działania w bieżącej pracy są dla mnie najbardziej satysfakcjonujące?


3. Jaka jest Twoja idealna praca?

Celem jest wyobrażenie sobie pozycji wykorzystującej Twoje mocne strony, doświadczenia i zdolności. Zreflektuj się, co właściwie robisz i osiągasz. Odłóż na bok wszelkie negatywne konotacje. Celem jest określenie, co chcesz naprawdę robić.

Gdybyś mógł zaprojektować swoją idealną rolę w swojej obecnej organizacji, jak by to wyglądało?


4. Jakie interesujące działania z punktu 2 i 3 powyżej można włączyć do bieżącej pracy?

Podjąłeś pracę, na którą miałeś mnóstwo nadziei, ale wykonując swoje obowiązki, oddaliłeś się od spełnienia swoich ambicji zawodowych. Jeśli nie określisz, jakie są Twoje oczekiwania oraz jak włączyć je do swojej obecnej pracy, najprawdopodobniej spotkasz się z tym samym problemem w trakcie następnej pracy.Co się stało z Edwardem?


Po zapoznaniu się z czterema wyżej wymienionymi punktami znalazł kilka sposobów na włączenie swoich oczekiwań w jego obecną rolę. Wiele barier, które interpretował jako organizacyjne, spoczywało w jego „głowie”.

Po dokonaniu przygotowań i określeniu korzyści dla organizacji, Edward przedstawił konkretne propozycje zmian swojemu przełożonemu. Uzyskał zgodę. Po pewnym czasie, Edward jako kierownik ponownie poczuł satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy.


„Ucieczka” z bieżącej pracy nie jest rozwiązaniem, gdyż kolejna praca może nie być tą „idealną”.


Umiejętność rozwoju i wykorzystania swoich mocnym stron jest kluczem do bycia zadowolonym w obecnej pracy i na przyszłych stanowiskach.Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

69 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć