Zdobyłeś upragnione stanowisko. Czy będziesz je piastować do emerytury ?

Aktualizacja: 27 maj 2020

Jeszcze 30-40 lat temu, kiedy maszyna do pisania była swoistym komputerem, a częstotliwość zmiany pracy wynosiła jeden raz na 5-10 lat, ktoś kto był dobry w jednej dziedzinie - mógł zawodowo przejść przez życie posiadając wiedzę nabytą w szkole zawodowej, średniej lub wyższej.Dzisiaj, kiedy przyspieszenie uwolnione w "dolinach krzemowych" w postaci cyfrowej globalizacji kształtuje świat XXI wieku, dobra praca wymaga wielu umiejętności i pogłębiania swojej wiedzy przez całe życie zawodowe.


Czy możemy za to "winić" rozwój technologiczny ?


Wiodące firmy tworzą coraz mniejsze układy scalone i chipy, które działają coraz szybciej, zużywają mniej energii i emitują mniej ciepła. Słyszeliśmy to już wcześniej, ale teraz te chipy można łatwo zintegrować z niemal każdym urządzeniem, dając im znacznie większą użyteczność.

Pojawiają się układy scalone i oprogramowanie zdolne prowadzić samochód bez udziału kierowcy, adaptacyjna odzież pomaga w utrzymaniu ciepłoty ciała, roboty np. w firmie Amazon, realizują prace jeszcze niedawno zarezerwowane dla ludzkich operatorów i magazynierów.


Nie powinniśmy być statyczni, jeśli chodzi o nasze kariery i popadać w stagnację.

W połączeniu z postępami kwantowymi, sieciami neuronowymi w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia się maszyn - zmiany następują w tempie, którego wcześniej nie widzieliśmy. Ten postęp będzie kontynuowany i jeszcze przyspieszy!!

Myślę, że tak szybkie tempo rozwoju oprócz niewątpliwych korzyści (np. możliwości jakie oferują nam smartfony) jest także przyczyną niepokoju, strachu i niepewności, które obserwujemy w naszym dzisiejszym świecie.


Wiele osób uważa, że żadna kariera nie jest bezpiecznym miejscem do "parkowania" przez kolejnych 20 lat.


Bycie otwartym i zdolnym do zmian jest krytycznie ważne.

Poniżej kilka przykładów ambitnych ludzi, których szkolę i którzy podjęli wyzwanie nauki, doskonalenia i zmiany życia zawodowego.


  • Polonistka, która rozwinęła swoją karierę w dziedzinie zarządzania, stając się kierownikiem. Wierzy, że zarządzanie pozwoli jej pozytywnie zmienić środowisko pracy wielu ludzi. Ponadto uczęszcza na kurs programu Excel (arkusz kalkulacyjny) a popołudniami uczy się Jogi.

  • Wieloletnia pracownica korporacji, która po zakończeniu kariery uzyskała licencję na handel nieruchomościami wraz z nauką zastosowania umiejętności marketingowych.
Uważam, że aby odnieść sukces w swojej karierze należy:

  • Umieć przystosować się do zachodzących zmian.

  • Być zmotywowanym, uczącym się człowiekiem

  • I uwaga: nie pytać, kim chcesz być, zapytać JAK chcesz być żeby żyć w zgodzie ze sobą.


Gdzie i od czego zacząć ?


Oto kilka pytań, które pomogą Ci skupić się na tym, by się rozwijać i nie stać w tym samym miejscu:


  1. Co jest na horyzoncie, jakie są perspektywy rozwoju w mojej dziedzinie lub w branży, w którą chcę wejść?

  2. Jak tzw. media społecznościowe (np. LinkedIn) mogą pomóc w rozwoju kariery ?

  3. Co jest Twoją ambicją, celem w obecnej lub pożądanej roli zawodowej lub jakie szkolenia możesz odbyć, aby dojść do celu ?Bardzo ważnym jest podejmowanie z pozoru małych kroków i doświadczanie.

Nauka może być tak prosta, jak czytanie interesującej książki lub przeglądanie ciekawych blogów informacyjnych.
Darek Domagała

Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.

dariusz.domagala.pl@gmail.com

darekdomagala.com

37 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Kontakt

 

Zacznij bez żadnych kosztów!

Bezpłatnie udzielę Ci wstępnej konsultacji.

  • Czarny LinkedIn Icon

© 2019 by Dariusz Domagała

Zgodnie z RODO przetworzę Twoją wiadomość w celu kontaktu z Tobą i będzie w mojej skrzynce e-mail. 

Zachęcam do przeczytania Polityki prywatności.

 

Korzystający ze strony www darekdomagala.pl składa tym samym oświadczenie woli potwierdzające zapoznanie się i akceptację Regulaminu oraz polityki prywatności. 

TAGI
 
biznesowe być sobą cel cv resume decyzja doradca niepewność excel kariera kompetencje konsultant kupić list motywacyjny menedżer miękkie motywacja optymizm personalne plan początkujący postępować praca prezent priorytet problem produktywność razem relacje rozwój sesja siła specjalista spokój strach stres student sukces szkolenie w siebie wartości ważne wiara współpraca wykwalifikowany wynik wyzwanie your blog zachowanie zadanie zajęty zakup zawodowe zmiana żyć