Zdobyłeś upragnione stanowisko. Czy będziesz je piastować do emerytury ?
Aktualizacja: 27 maj 2020
Jeszcze 30-40 lat temu, kiedy maszyna do pisania była swoistym komputerem, a częstotliwość zmiany pracy wynosiła jeden raz na 5-10 lat, ktoś kto był dobry w jednej dziedzinie - mógł zawodowo przejść przez życie posiadając wiedzę nabytą w szkole zawodowej, średniej lub wyższej.

Dzisiaj, kiedy przyspieszenie uwolnione w "dolinach krzemowych" w postaci cyfrowej globalizacji kształtuje świat XXI wieku, dobra praca wymaga wielu umiejętności i pogłębiania swojej wiedzy przez całe życie zawodowe.
Czy możemy za to "winić" rozwój technologiczny ?
Wiodące firmy tworzą coraz mniejsze układy scalone i chipy, które działają coraz szybciej, zużywają mniej energii i emitują mniej ciepła. Słyszeliśmy to już wcześniej, ale teraz te chipy można łatwo zintegrować z niemal każdym urządzeniem, dając im znacznie większą użyteczność.
Pojawiają się układy scalone i oprogramowanie zdolne prowadzić samochód bez udziału kierowcy, adaptacyjna odzież pomaga w utrzymaniu ciepłoty ciała, roboty np. w firmie Amazon, realizują prace jeszcze niedawno zarezerwowane dla ludzkich operatorów i magazynierów.
Nie powinniśmy być statyczni, jeśli chodzi o nasze kariery i popadać w stagnację.
W połączeniu z postępami kwantowymi, sieciami neuronowymi w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia się maszyn - zmiany następują w tempie, którego wcześniej nie widzieliśmy. Ten postęp będzie kontynuowany i jeszcze przyspieszy!!
Myślę, że tak szybkie tempo rozwoju oprócz niewątpliwych korzyści (np. możliwości jakie oferują nam smartfony) jest także przyczyną niepokoju, strachu i niepewności, które obserwujemy w naszym dzisiejszym świecie.
Wiele osób uważa, że żadna kariera nie jest bezpiecznym miejscem do "parkowania" przez kolejnych 20 lat.
Bycie otwartym i zdolnym do zmian jest krytycznie ważne.

Poniżej kilka przykładów ambitnych ludzi, których szkolę i którzy podjęli wyzwanie nauki, doskonalenia i zmiany życia zawodowego.
Polonistka, która rozwinęła swoją karierę w dziedzinie zarządzania, stając się kierownikiem. Wierzy, że zarządzanie pozwoli jej pozytywnie zmienić środowisko pracy wielu ludzi. Ponadto uczęszcza na kurs programu Excel (arkusz kalkulacyjny) a popołudniami uczy się Jogi.
Wieloletnia pracownica korporacji, która po zakończeniu kariery uzyskała licencję na handel nieruchomościami wraz z nauką zastosowania umiejętności marketingowych.
Uważam, że aby odnieść sukces w swojej karierze należy:
Umieć przystosować się do zachodzących zmian.
Być zmotywowanym, uczącym się człowiekiem
I uwaga: nie pytać, kim chcesz być, zapytać JAK chcesz być żeby żyć w zgodzie ze sobą.

Gdzie i od czego zacząć ?
Oto kilka pytań, które pomogą Ci skupić się na tym, by się rozwijać i nie stać w tym samym miejscu:
Co jest na horyzoncie, jakie są perspektywy rozwoju w mojej dziedzinie lub w branży, w którą chcę wejść?
Jak tzw. media społecznościowe (np. LinkedIn) mogą pomóc w rozwoju kariery ?
Co jest Twoją ambicją, celem w obecnej lub pożądanej roli zawodowej lub jakie szkolenia możesz odbyć, aby dojść do celu ?
Bardzo ważnym jest podejmowanie z pozoru małych kroków i doświadczanie.
Nauka może być tak prosta, jak czytanie interesującej książki lub przeglądanie ciekawych blogów informacyjnych.
Darek Domagała
Pomagam ludziom w wydobyciu ich potencjału oraz spełnieniu ambicji zawodowych, rozwijam organizacje. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu, szkoleniach i prowadzeniu projektów dla firm polskich i zagranicznych. Portfolio z sukcesami.
dariusz.domagala.pl@gmail.com
darekdomagala.com